Referenciakamat

A megtakarításoknál és a hiteleknél gyakran láthatsz olyat, hogy a kamatot egy másik kamattól teszik függővé. Ezt referenciakamatnak hívjuk.

A tényleges kamatot ilyenkor a referenciakamathoz viszonyítva adják meg. Például X kamat - 1,5 százalék, vagy Y kamat + 0,5 százalék.

Az X és az Y, vagyis a referenciakamat sokféle kamat lehet, például a budapesti bankközi forint hitelkamatláb (BUBOR), vagy a jegybanki alapkamat, vagy ez lehet akár a bank valamilyen saját referenciakamata is. Ilyen például a CIB Bank CIB HUF PRIME RATE irányadó kamata.

Ilyenkor a befektetésed vagy hiteled kamata ettől a kamattól függ.

Ezek is érdekelhetnek

  • OTP Gépkocsinyeremény sorsoláson nyert autó kulcsát veszi át férfi
    Befektetés

    OTP Gépkocsinyeremény - tudj meg mindent egy olyan bankbetétről, mellyel autót nyerhetsz

    Mit szólnál egy olyan bankbetéthez, amely ugyan nem fizet neked kamatot, cserébe viszont minden hónapban bekerülsz egy értékes autó sorsolásának résztvevői közé? Ha mégis meggondolod magad, bármikor kiszállhatsz és kiveheted a betett pénzed. A sorsoláson való részvétel tehát nem kerül neked semmibe. Nos, ez az OTP Gépkocsinyeremény betét, melyről mindent elmondunk ebben az útmutatóban.

    frissítve: 2024. február 17.
  • Befektető részvényt vásárol mobiltelefonról és laptopról
    Befektetés

    Amit mindig is tudni akartál a részvényekről és a részvényvásárlásról

    Érdekelnek a részvények és részvényvásárláson gondolkodsz? Bizonyára jó érzés lehet, hogy a kiválasztott cégek tulajdonosa, részvényese leszel, ők pedig ezzel beszállnak a vagyonod gyarapodásába. Azonban, ha ez egy eseménymentes, gondtalan, egyenes út lenne, akkor a sokkal alacsonyabb kamatozású bankbetétek helyett nyilván mindenki ezt csinálná. De nem ez a helyzet. Éppen ezért kell sok mindenre odafigyelned a részvénybefektetések esetén, hiszen a legnagyobb hozamú pénzügyi befektetés egyben a legtöbb odafigyelést is igényli.

    frissítve: 2024. március 18.
  • Kislány számológéppel kiszámolja a megtakarítási számla kamatát
    Befektetés

    Megtakarítási számla: megmutatjuk mikor érdemes ebben tartanod a pénzed

    Mindannyiunk életében eljön egy olyan időszak, amikor spórolnunk kell, hiszen olyan céljaink vannak, melyeket a megszokott költségvetéssel nem tudnánk elérni. Ilyenkor a havi megtakarítás mellett fontos, hogy a pénzed elérhető legyen, de gyarapodjon is. Még fontosabb, hogy ne lásd mindennap az egyenlegedet, hiszen akkor könnyen elcsábulhatsz és elköltheted. Ezekre nyújt jó megoldást a megtakarítási számla, ami ötvözi a banki folyószámlák és a lekötött betétek előnyeit, bár inkább a folyószámlákra hasonlítanak. Bemutatjuk az előnyeit is és azt is, hogy mikor ne használd.

    frissítve: 2024. március 25.